CVIČENÍ SE ŽEBŘÍKY CVIČENÍ SE ŽEBŘÍKY

    Počátek cvičení se žebříky se datuje před 2. světovou válkou, v 35. letech minulého století. Tvůrcem byl Bratr František Husták a Bratr František Adámek. Od té doby se tato jedinečná tradice v Komni ustálila. Komenští hasiči se se žebříky prezentují na různých místech naší republiky, např. v Uh. Hradišti, Uh. Brodě, ve Vlčnově, Hluku, Bystřici p. Lopeníkem , v Podkopné Lhotě, Horní Lhotě,  ale také na Slovensku v Trenčíně a v nedaleké Horné Súči. Okolní sbory si nás zvou na výročí jako zpestření programu.

    Ke cvičení je zapotřebí 4 hasičské žebříky a 12 členů, kteří tvoří trojice seřazené zasebou a 13-tý člen odpočítává úkony. V rytmu tohoto počítání se „tančí žebříky“  cílem cvičení je sestavit tzv. malou, střední a velkou pyramidu. Při velké pyramidě vyleze trubač na vrchol a troubí „Hoří, hoří..“

    Dlouhý čas žebříky vedl Bratr František Husták,  poté jeho funkci převzal Br. František Zvonek, který se také významně zapojoval do práce hasičského sboru v Komni. Vynikajícím trubačem byl Bratr Zdeněk Husták, dlouholetý velitel místního sboru.

    Nyní tuto tradici cvičení se žebříky zastává syn zakladatele žebříků Bratr Jiří Husták.

 

Níže se podívejte na video.